środa, 02 kwiecień 2014 13:43

Banki i inne instytucje finansowe nie wykreślają dłużników z BIK, stąd ciągłe skargi klientów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coraz więcej skarg na banki i inne instytucje. Wciąż pojawiają się kolejne mówiące o złym traktowaniu klientów, o niespełnieniu procedur, o nie wywiązywaniu się ze swoich obowiązków. 5050skarg to na tę chwilę nowy rekord dla banków. Ci nie wykreślają klientów z BIK, blokują konta i robią wiele innych niedopuszczalnych procedur. O nich wszystkich chcielibyśmy dziś Państwu napisać, by pokazać, do czego dopuszczają się w swoich działaniach placówki bankowe.

Patrząc na rok poprzedni, do Komisji Nadzoru Finansowego wpłynęło wówczas 10 700 skarg na wszelkiego rodzaju placówki, które pracują w sektorze finansowym i kapitałowym. Jest to o aż 28% więcej, niż w roku 2012. Kto składa skargi? Najczęściej są to klienci instytucji finansowych, którzy podlegają nadzorowi KNF.

wzor odpytania w bik

SKARGI NA BANKI
Jeśli chodzi o rok 2013- najczęściej skarżyli się właśnie klienci banków- aż 5050razy. Jest to o 18% więcej, niż w roku 2012. Jakie więc klienci mają zastrzeżenia?

 • Słaba jakość obsługi
 • Niska jakość obsługi rachunków
 • Problemy z kredytami konsumenckimi, pożyczkami, jak również i kredytami hipotecznymi
 • Nierzetelne informacje lub brak informacji
 • Brak odpowiedzi na reklamacje
 • Blokady rachunków na skutek egzekucji
 • Brak aktualizacji danych o zadłużeniach w BIK

Statystyki, jak również i same skargi są zatrważające, bo przecież tak naprawdę patrząc na nie, widzimy problem w całości, począwszy od obsługi, przez jakość produktów bankowych, aż po niewłaściwe działania na niekorzyść klientów. Czym jest to spowodowane? Dlaczego banki postępują tak, a nie inaczej? Miejmy nadzieję, że sytuacja się zmieni i banki zauważą swoje błędy, starając się je wyeliminować.

SKARGI NA FIRMY UBEZPIECZENIOWE

Mówiąc o instytucjach finansowych, nie sposób nie zwrócić uwagi na ubezpieczycieli. W tej kwestii również ilość skarg jest ogromna i porównując do lat poprzednich, w roku 2013 jest to 4972 razy, zaś w 2012 było ich o 49% mniej. Czego więc dotyczą skargi na firmy ubezpieczeniowe?

 • Niewłaściwe działanie pośredników ubezpieczeniowych, działalności brokerskiej i agentów ubezpieczeniowych
 • Odmowa wypłaty świadczeń
 • Złożona konstrukcja oferowanych produktów
 • Opieszałość pracowników
 • Długie kolejki

Jeśli chodzi o firmy ubezpieczeniowe, od lat klienci mają problem z tego typu działaniami. Nadal wiele jest nieścisłości, klienci nie rozumieją wielu kwestii, a agencji ubezpieczeniowymi nie zawsze potrafią rzetelnie i kompetentnie odpowiedzieć na pytania swoich klientów. Czy to może się zmienić? Prawdopodobnie mogłoby, gdyby postawiono na większą kompetencję pracowników firm ubezpieczeniowych.

SKARGI NA POZOSTAŁE INSTYTUCJE

Jeśli chodzi o pozostałe skargi, dotyczyły one firm związanych z giełdą, a więc firm inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Skarg w 2013 roku wpłynęło 361. W porównaniu z rokiem poprzednim-277. Większość dotyczyła podejrzeń o manipulację kursem notowań. Jeśli chodzi o nadzór KNF, ci sprawują również kontrole nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo- kredytowymi, czyli SKOK-ami. W 2013 roku wpłynęło 208 skarg na tego typu placówki. Problem dotyczył między innymi pożyczek, kont osobistych, jak również i jakości obsługi.

Problem jest ogromny. Klienci nie są zadowoleni z działań, jakie oferują instytucje finansowe i na każdym kroku pokazują, że jest problem. Naprawdę duży problem. Klienci wysyłają pisma o interwencję, zgłaszają problemy, informują o złym traktowaniu ich, jako klientów. Ilość skarg jest ogromna, ale czy ona będzie miała wpływ na to, że KNF podejmie szersze działania by można było to zmienić? Chyba pozostaje nam poczekać na raport już za rok, by móc porównać, czy sytuacja w tej kwestii została w jakikolwiek sposób zmieniona na lepsze.

Czytany 3507 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2016 16:56
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy