poniedziałek, 25 grudzień 2017 19:28

Jak zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą i uwolnić się z BIK?

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy mozliwość opłacania tzw. małego ZUSu i przechodzimy na pełny ZUS. W przypadku gdy nie zarobimy na siebie a długi zostaną wpisane do BIK nie powinniśmy brnąć ślepo w tą stronę pogłebiającego się zadłużenia,  tylko zamknąć działalność i próbować spłacić wszystkich wierzycieli i poprosić o wymazanie naszych negatywnych wpisów w BIK-u.

zamknięcie działalności

Zamknięcie działalności gospodarczej wymaga dopełnienia pewnych formalności.

Po pierwsze przedsiębiorca zobowiązany jest do wyrejestrowania swojej działalności z CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Wymaga to od przedsiębiorcy złożenia  wniosku CEIDG – 1. Złożenie tego formularza jest tożsame z informacją o zamykaniu działalności gospodarczej. Złożenie Formularz CEIDG-1 jest jednocześnie równoznaczne z odebraniem firmie numeru REGON. Formularz może być złożony:

  • osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
  • przez Internet,
  • pocztą (z podpisem poświadczonym przez notariusza)                

Kolejnym krokiem, jaki musi zostać wykonany przez przedsiębiorcę jest dostarczenie odpowiedniej dokumentacji do ZUS-u. Osoba zamykająca działalność gospodarczą zobowiązana jest bowiem do złożenia druku ZUS ZWUA. Złożenie tego druku oznacza wyrejestrowanie firmy z ZUS-u (czyli z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego).

Następnie przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzenia ewidencji majątku przedsiębiorstwa, czyli:

  • Spisu majątku firmy - dla celów podatku dochodowego  (spis ten powinien zawierać listę rzeczy niematerialnych oraz wartości. Spis ten jest jednocześnie podstawą zamknięcia Księgi Przychodów i Rozchodów.    
  • Spisu z natury - dla celów PIT (zawiera dane na temat majątku firmy na dzień zamknięcia działalności gospodarczej. Wykaz obejmuje informacje o każdej rzeczy, która stanowi własność firmy. Od kwoty wartości tzw. remanentu końcowego, przedsiębiorca zapłaci ostatnią zaliczkę na podatek dochodowy.
  • Spisu z natury - dla celów VAT (obejmuje takie elementy firmy wyposażenie, środki trwałe, grunty,  itd.
Na zakończenie procedury likwidacyjnej jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba dokonać rozliczenia z podatku VAT oraz złożyć odpowiednie formularze w Urzędzie Skarbowym  (Formularz VAT – Z i ostatnią deklarację miesięczną VAT).
Czytany 3204 razy
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Komentarze

Michał — Wystarczy formularz

Kasiu idziesz do Urzędu Miasta i Gminy i składasz zaktualizowany CEIDG – 1.z datą zamknięcia działalności, lub zawieszenia jak chcesz. Jak jesteś Vatowcem to musisz pofatygować się do Skarbówki i wyrejestrować sie z Vat.

Kasia — RE: Jak zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą i uwolnić się z BIK?

Jak najszybciej zamknąć działalność? Proszę o poradę kogoś kto już zamykał.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy