Wiadomości

Kolejne nowe wiadomości w kwestii pożyczek na dowód, ale tym razem w kasach SKOK. Co ma się zmienić? Komisja Nadzoru Finansowego chce, aby te wdrożyły nowe regulacje, które to miałyby dotyczyć kontroli ryzyka kredytowego. Cóż to oznacza? Między innymi to, aby mocno ograniczyć udzielanie wysokich pożyczek dostępnych jedynie na dowód.

Pożyczki bez bik

Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje kontrolę nas Kasami Oszczędnościowo- Kredytowymi już ponad dwa lata. Nic się jednak w tym temacie nie zmieniało i żadnych większych zmian zauważyć się nie dało. Jak dotąd, zajmowano się głównie diagnozowaniem sytuacji finansowej systemu, jak również i poszukiwaniem takich rozwiązań, które pomogłyby najsłabszym SKOK-om.

We wtorek, 23czerwca KNF opublikowała dwie rekomendacje dotyczące SKOK-ów. Od przyszłego roku będą one regulowały między innymi kontrolę ryzyka kredytowego, która jest niezwykle ważna, by owe SKOK-i znowu były mocne, silne i bezpieczne.

To, co na pewno cieszy, to fakt, iż coś w końcu zrobiono. Są to pierwsze rekomendacje, które zostały skierowane przez państwowy nadzór nad tymi instytucjami. Banki takich mają do wypełnienia kilkanaście, stąd też tak dobra ich pozycja na rynku. A SKOK-i? Albo trzeba było do nich dopłacać, albo też zamykać te, które funkcjonowały najsłabiej. Wraz z wprowadzeniem rekomendacji, zaczyna się więc czas budowania nowych zasad, na jakich SKOK-i będą miały opierać swoje działania. Z całą pewnością to, co zostało w końcu wprowadzone w życie, ma dwa cele. Jednym, jak wspomnieliśmy ma być możliwość bezpiecznego działania tych placówek, drugim- zbliżenie ich do czasów świetlności, jak to było za czasów przedwojennych ideałów kas Stefczyka.

Było dramatycznie! 20lat funkcjonowania SKOK-ów bez nadzoru państwa przyczyniło się do sytuacji, że straty wynoszą klientów blisko 3,2mld złotych. Według wiceszefa Związku Banków Polskich, pomoc dla SKOK-ów może kosztować aż 7mld złotych. I tu w tym miejscu nasuwa się pytanie, jak można było do tego doprowadzić? W jaki sposób można było dojść do takiej sytuacji, że nikt nie sprawował nad instytucjami kontroli i stało się to, co się stało? Wprowadzając regulacje- w końcu, naprawdę w końcu zrobiono to, co zrobić powinno się wiele lat temu.

Nowe zasady to przede wszystkim określenie tego, jak mają działać owe SKOK-i. Badanie zdolności kredytowej klientów, sprawdzenie sytuacji finansowej klientów. Główną kwestię stanowią pożyczki na dowód, a więc temat, komu można ich udzielać, a komu nie! W tej kwestii nastąpić ma bardzo duże ograniczenie.

Z całą pewnością zmiany są potrzebne i kontrola nad SKOK-ami również. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że jeden SKOK drugiemu nie jest równy. Nie można doprowadzić do sytuacji, że wszystkich będzie się traktować jedną miarką. Nie może być tak, że te mniejsze upadną, bo nie będą w stanie spełnić określonych zasad. W nowej regulacji ma być tak, by rosły one w siłę.

Dział: Archiwum

Co nowego?

  • Co nowego?
marzec 20, 2018
0
Pieniądze pożyczamy na potęgę. Niezależnie, czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami, ludźmi pracującymi w branży IT, w sklepie, czy prowadzącymi własną działalność gospodarczą, mającymi 20, 30, czy

Pomoc i porady

  • BIK Pomoc
grudzień 25, 2017
0
Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy

Ostatnie komentarze

Porady Wideo i pomoc na temat BIK

 

Przejrzyj te filmiki a dowiesz się jak działa BIK i na co zwrócić uwagę przy próbie wykasowania wpisu jak i jego dodania do bazy Biura Informacji Kredytowej.

 

1. Wszystkie działania związane z czyszczeniem BIK możesz zrobić sam, nie potrzebna jest tutaj żadna pomoc firm zewnętrznych, szczególnie robiących to za prowizje.

2. Właścicielem danych klienta jest bank jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych przy ubieganiu się o kredyt. W przypadku stwierdzenia w bazie BIK wpisów nieprawdziwych możesz w danym banku reklamować dane wpisy np. o czasie opóźnienia spłaty raty kiedy umówiłeś się z bankiem że bedzie chwilowy poślizg wynikający nie z twojej winy.

3. Anonimowość dla banku czyli wyczyszczenie swojej historii lub zupełnie czysta karta może być dla banku pretekstem do odrzucenia wniosku o kredyt nawet częściej niz w przypadku osób często zaciagajacych kredyt i w 60% spłacających go w terminie a w pozostałych 30% mających niewielkie opóźnienia.
Oczywiście człowiek bogaty też będzie miał czystą kartę w BIKu ale taki kredytu i łaski banku nie potrzebuje a na odmowę (co się już zdarzało dla testów) może tylko się uśmiechnąć.

4 Po spłacie kredytu można wycofać zgodę w danym banku na przetwarzanie danych. BIK usunie pozytywną historię spłaty kredytu lub taką gdzie były parodniowe opóźnienia ale kredyt został spłacony. Opóźnienia nie mogą przekroczyć 30 dni od momentu otrzymania monitu i/lub całkowite opóźnienie nie może przekroczyć 60 dni bo wtedy zaczynają się schody. W takim wypadku kredyt i tak musimy spłacić a informację o tym że mieliśmy spore opóźnienia bedą na nasz wniosek usuniete dopiero po 5 latach i nie da sie tego przeskoczyć.